Programlama Dünyasında Sizi Neler Bekliyor?

Teknik konular ve problemlerle sarılı programlama dünyası, uzmanlaştıkça bilinmeyen kavramların arttığı tuzu biberi son kullanıcı etkileşimini olan gri bir evrendir. 

Bilgisayar tabanlı programlama yapılırken değişkenler, işleçler, deyimler kullanılacak, yöntemler tasarlanıp yazılacak ve uygulanacaktır. Bununla birlikte atama, bileşik atama, karar ifadeleri kullanma, döngü oluşturma, hata ve özel durumları yönetme gibi teknik konular ile karşılaşılacaktır. Program genişledikçe sınıflar, nesneler, diziler ve koleksiyonlar gibi programlama bileşenlerine ihtiyaç duyulacak, ara birimler ve kaynak yönetimi gibi özel durumların yönetilmesi gerekli hale gelecektir.

Hazırlanan yazılımlar her basamakta biraz daha profesyonel bir yöne doğru gidecek, yazılımın başka programlarla konuşması farklı teknolojilere farklı tepkiler vermesi kaçınılmaz olacaktır. Bunula birlikte programın, başka uygulamalardan faydalanıp içerikler oluşturmasına ihtiyaç duyulacak ve neticede programın etki alanı genişletmekle birlikte daha güçlü bir yazılım haline gelecektir. 

Yukarda ifade ettiğim hemen her şey programlama dünyasına gereken özellikle de web tabanlı otomasyonlar geliştiren hemen herkesin bir şey şekilde duyduğu, kullandığı veya öğrenmek isteği programlama bileşenlerini ifade etmektedir. Bu kavramların dışında hiç şüphesiz daha birçok teknik terim ve konu ile karşılaşılacaktır. 
 

Teknik konular ve problemlerle sarılı programlama dünyasının tuzu biberi olan son kullanıcı etkileşimini bir başka yazıya bırakıyorum.

2015-04-01, Çarşamba