Dosyalama İşlemleri

Programda verilerin kalıcı olarak saklanmasının istendiği durumlarda programlama dilindeki hazır kütüphaneler ya da işletim sisteminin özellikleri kullanılarak dosyalama işlemleri yapılabilir.  Bu uygulamada klavyeden girilen karakterlerin bir dosyaya yazılmasına dair bir uygulama yapılmıştır. 

C++ dilinde dosyalama işlemlerini gerçekleştirmek için genellikle hazır kütüphaneler kullanılır. Dosyalama işlemleri temel giriş/çıkış işlemleri arasında yer almaktadır. Bu işlemler Üst Düzey Dosya Giriş/Çıkış ve Alt Düzey Dosya Giriş/Çıkış fonksiyonları kullanılarak yerine getirilebilir. Tablo 1’de dosyalama komutlarına yer verilmiştir. 

Bir dosyaya erişim sağlanırken genellikle bir kontrol mekanizmasının kullanılması gerekir. “Dosya var mı, yok mu? Erişim sağlanabildi mi?” gibi soruların cevabı işlem yapılmadan önce alınmalıdır. Ayrıca dosyaya erişim amacı, dosya ilk kez erişim sağlanmak istendiğinde belirtilir. Bir dosya hiç yokken oluşturulabilir, sadece okunmak, sadece yazmak ya da hem okuyup hem yazmak için erişim sağlanabilir. Ayrıca bir dosyaya erişim sağlanıp, gerekli işlemler tamamlandıktan sonra dosya mutlaka kapatılmalıdır. Eğer dosyanın kapatılması unutulur ise üzerine başka uygulamalar tarafından veri yazılabilir ya da istenmeyen durumlar oluşabilir. Normal şartlar altında, dosya kapatma işlemi unutulur ise işletim sistemi kapandığında, dosyanın kapatılması işlemi otomatik olarak gerçekleşecektir. 

Yazılan uygulamada; bir metin dosyasına, kullanıcının klavyeden girdiği tüm karakterler yazılmaktadır. Programdan çıkmak için q karakteri yazıldıktan sonra Enter tuşuna basılması yeterli olacaktır.

2015-04-15, Çarşamba