ASP.NET

Başlarken

ASP.NET Microsoft firması tarafından geliştirilen bir web uygulama-geliştirme platformudur. Dinamik web sayfaları, web uygulamaları ve XML tabanlı web hizmetlerinin geliştirilmesine imkân vermektedir. ASP.NET ortak dil çalışma zamanı (CML: Common Language Runtime) altyapısına dayalı olarak çalışır; bir başka ifadeyle. NET Framework çatısında desteklenen tüm diller ile uygulama geliştirilebilmektedir. Böylelikle uygulama geliştirilme ve derleme aşamasında pek çok kontrol otomatik olarak yapılabilmektedir. Tasarım ortamıyla kod ortamını birbirinden ayıran mimari sayesinde Nesne Yönelimli olarak yazılım geliştirmek ASP.NET ile mümkündür. Zengin bir dokümantasyon yapısına sahip olan teknolojiyle ilgili merak edilen hemen her şey MSDN üzerinde kullanıma sunulmuştur. 

Nasıl Kullanılır?

ASP.NET projeleri geliştirmek için Visual Studio ya da Web Developer Express programlamları kullanılabilir. İlgili programlara Microsoft üzerinden erişilebilir ya da @edu uzantılı bir e-posta hesabınız var ise Dreamspark üzerinden ilgili yazılımlar indirilebilir. Bu anlamda aşağıdaki sitelerin faydalı olacağını düşünüyorum. 

Nasıl Öğrenilir?

Herkesin öğrenme stilinin farklı olduğunu biliyoruz. Neyseki teknoloji sayesinde bireysel öğrenme metotları oldukça gelişti. Benim tavsiyem mutlaka bir kitap ile başlamanız ve takıldığınız noktalarda görsel eğitim setlerinden faydalanmanız yönünde olacaktır. Uygulamalar geliştirdikçe koda olan hakimiyetiniz artacaktır. 

Temel Programlama
For Döngüsü
Switch - Case
If else
Değişkenler
Temel Programlamaya Giriş
Programlama Dünyasında Sizi Neler Bekliyor?
Programlama Nedir?